Asociația ALIAT pentru Sănătate Mintală a prezentat ieri la sediul Primăriei Sectorului 3 rezultatele ediției 2025–2026 a proiectului „Știu că Pot”, program psiho-educațional adresat elevilor, părinților și cadrelor didactice din 15 școli și licee, finanțat de Primăria Sectorului 3 București. Conferința de închidere a reunit 45 de participanți – echipa de implementare, voluntari, dar și reprezentanți ai unităților școlare partenere – elevi și profesori, precum și reprezentanții Primăriei. Am ascultat vocile elevilor, profesorilor și consilierilor școlari participanți la proiect, care au solicitat ca astfel de proiecte să devină o normalitate în școli.

Rezultatele anului școlar 2025–2026

Pe parcursul acestui an școlar, proiectul a ajuns la 2.601 de elevi din clasele V–XII, depășind ținta inițială de 2.500. Intervenția a fost construită ca un demers de ecosistem, pe triada elev–părinte–profesor, și s-a desfășurat în 15 școli și licee din Sectorul 3.

La nivelul școlilor, programul a însemnat 105 clase implicate și 420 de sesiuni tematice la clasă, pe cele 4 teme cheie: adicții, bullying, sănătate digitală și presiunea grupului. Componenta de implicare directă a elevilor a cuprins 15 sesiuni peer-to-peer, susținute de peste 30 de elevi ambasadori pentru peste 300 de colegi mai mici. În plus, 150 de elevi au beneficiat și de sesiuni de coaching vocațional individual, dedicate valorilor, aptitudinilor și planurilor de carieră. Iar alte patru grupuri de dezvoltare personală au reunit 65 de elevi în câte 10 sesiuni tematice.

Intervenția a inclus și adulții din jurul copilului: 6 workshopuri pentru părinți (220 de participanți) și 5 workshopuri pentru profesori (108 participanți). Pentru a putea atinge acești indicatori, proiectul s-a sprijinit pe o echipă de peste 40 de voluntari, dintre care 10 rezidenți în Sectorul 3, cărora le mulțumim pentru implicare. 

Experiența mea de peste 20 de ani în domeniul adicțiilor mi-a arătat că parteneriatul este cheia acestor probleme în rândul adolescenților: nu putem pune presiunea integrală pe ei sau pe părinți să le rezolve, nici pe școală singură. Proiectul nostru este un exemplu de parteneriat public-privat eficient, în care primăria susține o inițiativă în care un ONG cu experiență devine liantul între toate aceste verigi și ajută triada educațională cheie: elev-părinte-profesor. <Știu că pot> este despre acel 1% în plus pe care îl putem face fiecare din noi, ca și comunitate, pentru a asigura un climat mai sănătos acestei generații”, a declarat Psihoterapeutul Ramona Costescu, Președintele Asociației ALIAT pentru Sănătate Mintală și trainer în cadrul proiectului.

Felicităm Aliat pentru acest proiect absolut necesar pentru copiii și adolescenții din Sectorul 3. Primăria Sectorului 3 va susține mereu astfel de proiecte care au calitatea de a sădi binele în generațiile viitoare”, a declarat Bogdan Cotigă, purtătorul de cuvânt al Primăriei Sectorului 3 al Capitalei.

Rezultatele atinse în acest an școlar, în proiectul Știu că pot, vocile elevilor și ale profesorilor pe care le-am ascultat cu toții în conferința de încheiere vorbesc de la sine și ne arată că e nevoie mare de astfel de intervenții de specialitate în comunitate și mai ales de continuitate în sprijinul acordat elevilor din Sectorul 3”, a adăugat și Andrei Stan, consilier local USR Sector 3.

Datele care justifică intervenția

Proiectul pornește de la statistici care arată un nivel ridicat de expunere la risc în rândul adolescenților. Potrivit ultimului studiu pe București, realizat de Direcția Generală de Asistență Socială a Municipiului București pe adolescenții de 15–16 ani, 68% dintre elevi au consumat alcool cel puțin o dată, iar 37% s-au îmbătat cel puțin o dată; 15% au consumat substanțe interzise cel puțin o dată. În privința fumatului, 39% sunt fumători de țigări obișnuite, iar 45% au folosit țigări electronice. Timpul mediu zilnic petrecut în fața ecranelor ajunge la 7 ore. Mai mult, conform Salvați Copiii România, 1 din 2 elevi din mediul școlar se confruntă cu fenomenul de bullying. Tocmai de aceea, evenimentul a avut și o miniexpoziție ”Vocea elevilor – mesaje despre bullying”, le găsiți atașate în pozele de la eveniment. 

Singura campanie națională de evaluare a consumului personal de alcool în rândul românilor – Săptămâna Testării AUDIT începe pe 1 iunie. Online, pe www.testareaudit.ro, și offline, în peste 600 de centre din țară.

În perioada 1-8 iunie 2026, românii cu vârsta de peste 18 ani sunt invitați din nou la Săptămâna Națională a Evaluării Consumului Personal de Alcool pentru a afla care este riscul asociat consumului lor de alcool și pentru a primi recomandări de la specialiști, în cadrul celei mai ample campanii naționale de evaluare și de prevenire a consumului riscant de alcool.

Anul acesta, la cea de-a șaptea ediție, ne propunem să ajungem la un total de 100.000 de teste AUDIT efectuate în rândul populației, de la prima ediție din 2019. Până acum, peste 84.000 de persoane au completat testul AUDIT, creat de Organizația Mondială a Sănătății, fie online, fie față în față, în sute de centre din toată țara, cu ajutorul celor peste 1.600 de voluntari AUDIT. Astfel au aflat în ce categorie de risc se află, ce înseamnǎ prea mult alcool sau un consum dǎunǎtor pentru sănǎtate și cum sǎ aibǎ grijǎ de ei, în cadrul acestei campanii organizate de Asociația ALIAT pentru Sănătate Mintală, alături de partenerii principali naționali: Ministerul Sănătății și Institutul Național de Sănătate Publică (INSP).

În București, partenerii-suport sunt Primăria Municipiului București (PMB), Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) și Direcția Generală de Asistență Socială a Municipiului București (DGASMB). Evenimentul se va desfășura online, pe www.testareaudit.ro, și offline, în peste 600 de centre din toate județele țării, unde peste 600 de evaluatori AUDIT și specialiști ALIAT vor oferi informații și recomandări timp de 8 zile (1-8 iunie 2026).

Campania națională va avea ca instrument principal chestionarul AUDIT – cel mai de încredere instrument pentru diagnosticarea timpurie a unui consum riscant, dezvoltat de Organizația Mondială a Sănătății și utilizat în peste 190 de țări. Adulții îl pot completa singuri, direct pe platforma www.testareaudit.ro, sau alături de un specialist/evaluator, în cel mai apropiat centru de testare din județul lor, pentru a afla dacă felul în care consumă alcool le pune sănătatea în pericol.

Testul AUDIT, urmat de o intervenție scurtă, salvează vieți – poate preveni 1 din 3 decese cauzate de consumul problematic de alcool, conform INSP, care arată că e nevoie de 282 de astfel de intervenții scurte pentru a salva o viață în fiecare an. Până acum, putem spune așadar că am contribuit la salvarea unui număr de aproape 250 de vieți și pentru acest lucru le suntem recunoscători tuturor voluntarilor noștri!

„Ne dorim ca în această ediție să ajungem la un total general de 100.000 de români care și-au evaluat relația cu consumul de alcool. Nu e vorba despre simple cifre atinse, ci de 100.000 de oportunități de conștientizare, prevenție și schimbare în populație. Fiecare om care își pune o întrebare sinceră despre consumul său de alcool face deja un pas spre sănătate. De asemenea, încercăm să promovăm ideea monitorizării consumului de alcool, astfel încât acesta să nu migreze spre abuz sau dependență. Pentru că dependența de alcool se poate instala lent, în timp, iar de multe ori oamenii nu conștientizează acest proces până când efectele devin grave”, a declarat Psih. Viorel Roman, Directorul Executiv al Asociației ALIAT pentru Sănătate Mintală, de asemenea psiholog clinician și psihoterapeut cu experiență în adicții.

Campania AUDIT se derulează la nivel național prin implicarea ca centre de testare AUDIT a serviciilor medicale locale aflate în coordonarea Direcțiilor Județene de Sănătate Publică din toată țara, colaboratorii noștri tradiționali, prin parteneriatul strategic încheiat cu Institutul Național de Sănătate Publică și Ministerul Sănătății. Peste 400 de asistente medicale și membri din personalul medico-social din toată țara au fost formate de ALIAT în detecția precoce a problemelor legate de consumul de alcool. Alături de acestea, alte câteva sute de cabinete și organizații au ales să devină centre de testare naționale, iar lista completă poate fi consultată online pe platforma evenimentului www.testareaudit.ro, la secțiunea „Caută o locație din zona ta”.

În București, românii se vor putea testa live, în stradă, timp de 4 zile, între 2-5 iunie, în cele 5 corturi ale Administrației Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) amplasate în zonele-cheie (Universitate, Piața Unirii, Piața Romană, Piața Obor și Dristor), unde voluntarii ASSMB și ALIAT vor fi prezenți zilnic, în intervalul 13.00-16.00. Iar studenții din Capitală vor putea face Testul AUDIT prin cabinetele medicale universitare coordonate tot de ASSMB, dar și online, cu încurajarea și sprijinul Uniunii Studenților din România. În plus, beneficiarii mai multor centre de asistență socială vor fi evaluați cu ajutorul voluntarilor de la Direcția Generală de Asistență Socială a Municipiului București (DGASMB), partenerii locali ai acestei campanii.

De asemenea, ca în anii trecuți, ne vor sprijini și ONG-uri și inițiative locale din țară, din orașe precum Târgu Mureș, Miercurea Ciuc, Craiova și Constanța, care vor veni mai aproape de oameni și vor organiza campanii stradale și în zone intens circulate, pentru a promova importanța evaluării consumului propriu de alcool și pentru a-i asista pe cei care doresc să completeze chestionarul AUDIT.

Săptămâna Națională a Testării Consumului Personal de Alcool este un proiect care aduce informații valoroase pentru înțelegerea și combaterea consumului riscant de alcool în România: vine în sprijinul oricărui român care dorește să-și evalueze într-un mod rapid, științific și confidențial consumul de alcool, oferindu-i posibilitatea de a descoperi din timp dacă se află la risc.

Chestionarul AUDIT (Test de identificare a severității tulburării de consum de alcool) cuprinde 10 întrebări scurte și generează un punctaj care determină categoria în care se înscrie fiecare respondent: consum puțin riscant (0-7 puncte), consum riscant (8-15), consum nociv (16-19) și consum extrem de nociv (peste 20).

Asociația ALIAT pentru Sănătate Mintală (ALIAT SM) a fost fondată în ianuarie 2019 pentru a reuni inițiativele și proiectele dedicate exclusiv promovării și sprijinirii sănătății mintale a românilor, păstrând zona de expertiză în adicții acumulată din 1993 de Alianța pentru Lupta Împotriva Alcoolismului și Toxicomaniilor (ALIAT). În prezent, ALIAT SM este implementatorul programului Alcohelp, lansat în 2009 la nivel național.

Cortul de Chill by ALIAT, prima inițiativă de harm reduction din România dedicată spațiilor recreaționale, revine în minivacanța de 1 Mai pe plaja din Vama Veche, în perioada 1–3 mai 2026. Amplasat pe plaja La Rogojini, în centrul stațiunii, cortul va fi deschis zilnic între orele 10:00 și 03:00 și va oferi un spațiu sigur și relaxat pentru tinerii care doresc să ia o pauză, să își înțeleagă mai bine comportamentele de consum și să primească informații despre sănătatea lor.

Proiectul derulat de Asociația ALIAT pentru Sănătate Mintală ajunge anul acesta la ediția cu numărul 21 și este susținut de o echipă formată din aproximativ 30 de specialiști și voluntari ALIAT – medici, psihologi, psihoterapeuți și asistenți sociali – alături de voluntari ai Organizației Studenților Mediciniști din Cluj și de la Crucea Roșie Constanța. Într-un cadru non-formal și lipsit de judecată, participanții pot discuta deschis despre consumul lor de alcool, pot primi recomandări personalizate și pot beneficia de intervenții scurte realizate de specialiști.

Un element central al intervenției îl reprezintă Testul AUDIT, un instrument standardizat dezvoltat de Organizația Mondială a Sănătății și utilizat în peste 190 de țări, care permite evaluarea nivelului de risc asociat consumului de alcool. Testul poate fi completat în doar câteva minute și oferă rezultate relevante chiar din fazele incipiente ale consumului problematic, înainte ca acesta să se transforme în abuz sau dependență.

Importanța intervenției timpurii este susținută de datele internaționale, care arată că intervențiile scurte pot preveni unul din trei decese cauzate de consumul problematic de alcool, fiind necesare aproximativ 282 de astfel de intervenții pentru a salva o viață în fiecare an.

„Cortul de Chill este un program care poate salva vieți, pentru că poate ajunge la oameni în acel moment în care consumul lor este riscant, și putem împiedica progresia spre dependență. Este o fereastră esențială pentru prevenție și ne dorim să fim acolo, aproape de oameni, atunci când au nevoie de informație și sprijin”, a declarat Viorel Roman, Director Executiv ALIAT.

Lansat în 2013, Cortul de Chill este primul program de acest tip din România și a ajuns până în prezent la peste 40.000 de vizitatori. În cadrul edițiilor desfășurate la Padina Fest, Vama Veche și, mai recent, la festivalul Electric Castle, au fost realizate peste 4.500 de evaluări AUDIT și mai mult de 1.300 de ore de consiliere psihologică, socială și medicală.

Cortul de Chill face parte din programul Alcohelp, un proiect de lungă durată implementat încă din 2009, care include platforma online alcohelp.ro, linia telefonică de sprijin AlcoLine (021.9335), Caravana Alcohelp, Săptămâna AUDIT și alte inițiative de prevenție și informare. Programul este realizat cu sprijinul financiar al HEINEKEN România.

Mai multe informații despre Cortul de Chill pe www.alcohelp.ro și pe Facebook https://www.facebook.com/alcohelp.aliat si https://www.facebook.com/Cortuldechill

Românii sunt așteptați și anul acesta să își evalueze consumul personal de alcool la cel mai mare eveniment național – Săptămâna Națională a Testării AUDIT (17-23 iunie 2024). Online, pe www.testareaudit.ro , și offline, în peste 300 de locații din țară.
Persoanele cu vârsta de peste 18 ani au ocazia să participe din nou anul acesta la campania națională de evaluare a consumului personal de alcool și de prevenire a consumului riscant. Astfel, în perioada 17-23 iunie 2024, românii sunt invitați la Săptămâna Națională a Testării Consumului Personal de Alcool, pentru a afla care este riscul asociat consumului lor de alcool și să primească recomandări de la specialiști. Proiectul, aflat deja la a 5-a ediție, este organizat de Asociația ALIAT pentru Sănătate Mintală, având ca parteneri principali Ministerul Sănătăţii – România și Institutul National de Sanatate Publica (INSP), și în București cu sprijinul ASSMB – Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București și al Direcția Generală de Asistență Socială a Municipiului București (DGASMB).
Evenimentul se va desfășura online, pe www.testareaudit.ro, și offline, în peste 300 de locații din toate județele țării, marcate pe harta din platformă, unde peste 400 de evaluatori AUDIT și specialiști ALIAT vor oferi informații și recomandări timp de o săptămână.
Campania națională va avea ca instrument principal chestionarul AUDIT, dezvoltat de Organizația Mondială a Sănătății, pe care adulții îl pot completa singuri, direct pe platformă, sau alături de un specialist/evaluator, în cel mai apropiat centru de testare din județul lor, pentru a afla dacă felul în care consumă alcool le pune sănătatea în pericol.
Ne dorim ca acest eveniment derulat timp de o săptămână în fiecare an să devină o obișnuință și totodată un exercițiu de grijă față de propria sănătate în relație cu consumul de alcool, în același fel în care realizăm analizele anuale la sânge. În fiecare an, încercăm să ajungem cu Chestionarul AUDIT la cât mai multe categorii de populație, prin acest eveniment. Anul acesta, ca elemente de noutate, mergem cu promovarea evaluării consumului personal de alcool atât către tineri, studenți mai exact, cât și către beneficiarii serviciilor sociale din București, prin noile parteneriate încheiate, acolo unde știm că este mare nevoie de informare. Până acum, în cele patru ediții, am ajuns cu intervenția AUDIT la aproape 55.000 de oameni, ceea ce ne arată că românii sunt din ce în ce mai deschiși la conceptul de evaluare, informare și prevenire, când vine vorba de consumul lor de alcool,” a declarat Psih. Viorel Roman, Directorul Executiv al Asociației ALIAT pentru Sănătate Mintală, de asemenea psiholog clinician și psihoterapeut cu experiență în adicții.
Evenimentul va avea o amploare națională, prin implicarea ca și centre de testare AUDIT a serviciilor medicale aflate în coordonarea Direcțiilor Județene de Sănătate Publică din toată țara, colaboratorii noștri tradiționali, prin parteneriatul strategic încheiat cu Institutul Național de Sănătate Publică și Ministerul Sănătății. Iar în București, românii se vor putea testa și în centrele înregistrate în platformă de partenerii noștri suport: Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) și Direcția Generală de Asistență Socială a Municipiului București (DGASMB). O altă noutate anul acesta este testarea în rândul tinerilor, în campusurile universitare, cu sprijinul asociațiilor studențești din țară, prin parteneriatul încheiat cu Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR).
Asociatiile studentesti partenere sunt:
1. SSE – Asociatia Societatea Studentilor Europenisti;
2. Asociația Studenților Farmaciști din Oradea – ASFO;
3. OSB Timișoara – Organizatia Studentilor Basarabeni din Timisoara;
4. StudPAC – Asociatia Studentilor de la Facultatea de Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii;
5. Liga Studenților – Universitatea „Ovidius” din Constanța;
6. Solidus – Asociatia Studenteasca Solidus Sibiu;
7. Asociaţia Studenţilor la Sociologie şi Asistenţă Socială-AS.SAS;
8. Asociația studențească Philos;
9. University of Petrosani Students ‘ Union- UPSU
10. ASPR – Asociația Studenților Psihologi din România;
11. ASFTF – Asociația Studenților Facultății de Teatru și Film Cluj-Napoca;
12. ASB Cluj – Asociatia Studentilor de la Facultatea de Business din Cluj.
De asemenea, ca în anii trecuți, ne vor sprijini și alte ONG-uri și inițiative locale din țară, Asociatia pentru dezvoltarea si consolidarea Comunitatii din Miercurea Ciuc, Academia de sanatate Samariteana Mures si ASAC – Asociația Studenților Agronomi din Craiova, care vor organiza campanii stradale sau în zone intens circulate, pentru a promova importanța evaluării consumului propriu de alcool și a-i asista pe cei care doresc sa completeze chestionarul AUDIT.
Nu în ultimul rând, sâmbătă, 22 iunie, echipele de voluntari și specialiști ALIAT vor asigura testarea tuturor celor interesați pe Calea Victoriei, în cadrul evenimentului ”Străzi Deschise” din București, în parteneriat cu ARCUB București.
Săptămâna Națională a Testării Consumului Personal de Alcool este un proiect care aduce informații valoroase pentru înțelegerea și combaterea consumului riscant de alcool în România: vine în sprijinul oricărui român care dorește să-și evalueze într-un mod rapid, științific și confidențial consumul de alcool, oferindu-le celor care completează chestionarul posibilitatea de a descoperi din timp dacă se află la risc.
Testul Audit, urmat de o intervenție scurtă, salvează vieți – poate preveni 1 din 3 decese cauzate de consumul problematic de alcool, conform INSP, care arată că e nevoie de 282 de astfel de intervenții scurte pentru a salva o viață în fiecare an.
Chestionarul AUDIT (Test de identificare a severității tulburării de consum de alcool) este un instrument științific de evaluare a consumului personal de alcool, dezvoltat de Organizația Mondială a Sănătății (OMS) și utilizat în peste 190 de țări din lume, fiind cel mai de încredere instrument pentru diagnosticarea timpurie a unui consum riscant.
Cuprinde 10 întrebări scurte și generează un punctaj care determină categoria în care se înscrie fiecare respondent: consum puțin riscant (0-7 puncte), consum riscant (8-15), consum nociv (16-19) și consum extrem de nociv (peste 20).
*Asociația ALIAT pentru Sănătate Mintală (ALIAT SM) a fost fondată în ianuarie 2019 pentru a reuni inițiativele și proiectele dedicate exclusiv promovării și sprijinirii sănătății mintale a românilor, păstrând zona de expertiză în adicții acumulată din 1993 de Alianța pentru Lupta Împotriva Alcoolismului și Toxicomaniilor (ALIAT). În prezent, ALIAT SM este implementatorul programului Alcohelp, lansat în 2009 la nivel național.

Proiectul ”Mai puternici impreuna” este derulat de Asociatia ALIAT pentru Sanatate Mintala, in parteneriat cu FDP – Protagonisti in educatie, in perioada ianuarie-iunie 2024, si are ca scop prevenirea comportamentelor de risc asociate consumului de droguri, alcool si tutun in randul a 500 de copii cu varste cuprinse intre 12 si 15 ani, din patru scoli bucurestene (Scoala Gimnaziala nr. 153, Scoala Gimnaziala Principesa Margareta, Scoala Gimnaziala nr. 55, Scoala Gimnaziala Federico Garcia Lorca). Acestea sunt scoli aflate in comunitati vulnerabile, in care Asociatia FDP – Protagonisti in educatie deruleaza activitati pentru facilitarea accesului la educatie.

Copiii beneficiaza in cadrul proiectului de 10 ateliere informarive si educationale, parte dintr- un program de psihoeducatie si transfer de abilitati, precum gandire critica, rezistenta la presiunea grupului, autoreglare emotionala, cu ajutorul carora sa poata lua decizii informate si echilibrate in ceea ce priveste consumul de substante.
Tematicile discutate in cadrul atelierelor:
• Introducere in adictii
• Comunicarea non-violenta
• ABC-ul emotional al adolescentei
• Rusinea, vinovatia si efectele acestora asupra corpului
• Obiceiuri digitale sanatoase
• Jocurile de noroc online si offline
• Fumatul
• Consumul de alcool
• Consumul de droguri
• Presiunea grupului si luarea deciziilor.

In total, pana la sfarsitul lunii iunie, 100 de copii vor trece prin toate cele 10 ateliere tematice, dar vor participa si la 4 grupuri de suport organizate pentru ei de specialistii ALIAT. In plus, vor avea parte si de activitati sportive alternative si vor participa la sesiuni de Teatru Forum, puse chiar de ei in scena, pe tematica drogurilor, cu sprijinul formatorilor Asociatiei FDP Protagonisti in educatie, parteneri in cadrul proiectului.

De asemenea, profesorii si parintii vor participa la randul lor la cursuri de introducere in adictii, sustinute de specialistii ALIAT, menite sa le ofere baza informationala in ceea ce priveste universul emotional al adolescentilor si cum pot preveni, semnala si gestiona comportamentele nesanatoase, asa cum este consumul de substante la varste fragede.

Copiii, parintii si profesorii din cele 4 scoli vor primi si o serie de brosuri informative cu privire la prevenirea si gestionarea adictiilor in randul tinerilor.

Broșurile pot fi consultate și în format electronic:

*Proiectul ”Mai puternici impreuna”  este finantat prin programul In Stare de Bine, sustinut de Kaufland Romania si implementat de Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile.

#InStareDeBine #ImplicareaFaceDiferenta #KauflandRomania #FDSC

București, 5 iulie 2018. Alianța pentru Lupta Împotriva Alcoolismului și Toxicomaniilor – ALIAT trage un semnal de alarmă cu privire la riscurile asociate consumului abuziv de substanțe (alcool și droguri) în spațiile recreaționale și la nevoia de a exista măsuri de reducere a acestor riscuri, mai ales în rândul populației tinere. În contextul festivalurilor de muzică din această vară, specialiștii ALIAT oferă și câteva sfaturi în acest sens.

Din ce în ce mai mulți turiști care participă la festivaluri de muzică ajung la spital sau solicită intervenția medicilor de pe Ambulanță din cauza consumului abuziv de substanțe, în special de droguri, multe netestate, dar și pe fondul amestecului de substanțe și al lipsei hidratării corespunzătoare.

Potrivit datelor furnizate de Spitalul Clinic Județean de Urgență “Sf. Apostol Andrei” din Constanța, cu ocazia minivacanței de 1 Mai, în intervalul 27.04.2018 -02.05.2018, perioadă în care la malul mării au avut loc o serie de festivaluri de muzică, la Unitatea Primiri Urgențe au fost înregistrați peste 2.200 de pacienți – 645 cu vârste mai mici de 17 ani, restul adulți. Dintre aceștia, medicii din cadrul UPU-SMURD au considerat necesară testarea toxicologică a 51 persoane, iar 44 dintre acestea au fost testate pozitiv la diferite substanțe. În același interval, la UPU au fost înregistrați 25 pacienți în stare de ebrietate. Din totalul persoanelor care au răspuns pozitiv la testarea toxicologică, 5 au necesitat internare (pentru monitorizare și tratamentul specific stării de sănătate). 3 dintre ei au ajuns în comă, potrivit medicilor. Cifrele reprezintă doar vârful icebergului (adică doar cei care au ajuns la spital, mulți fiind tratați la fața locului). Chiar și așa, în 2018 s-au înregistrat aproape de două ori mai multe cazuri față de 1 Mai anul trecut, când 29 de persoane au fost testate pozitiv, au mai spus reprezentanții spitalului constănțean.

”Dorim să atragem atenția organizatorilor de festivaluri și participanților la acestea asupra riscurilor asociate consumului de substanțe (alcool și droguri). Majoritatea tinerilor nu vor avea probleme, dar este important să învățăm din experiența altor țări unde s-au înregistrat cazuri de deces din cauza unor combinații periculoase de substanțe sau a unor substanțe cu efecte extrem de puternice. ALIAT organizează de mai mulți ani intervenții de Harm Reduction (reducere a riscurilor) în spații recreative. De aceea, am dori să le transmitem organizatorilor de festivaluri că un punct de prim ajutor, deși esențial, nu este de ajuns și că ar fi necesare puncte de contact unde participanții să poată primi apă gratuit, sfaturi în confidențialitate și unde există niște profesioniști în sănătate mintală dispuși să asculte. ALIAT pune la dispoziția celor interesați experiența și expertiza acumulate în proiectul nostru de harm reduction în spații recreaționale, Cortul de Chill, desfașurat în ultimii patru ani la Vama Veche”, a declarat Dr. Eugen Hriscu, medic psihiatru și Director Științific ALIAT.

ALIAT consideră necesare o serie de măsuri de informare corectă a potențialilor consumatori cu privire la riscurile la care se expun atunci când aleg să consume, în cadrul unei campanii de informare menite să reducă riscurile asociate consumului abuziv de substanțe în astfel de spații recreaționale și să reducă numărul celor care ajung în situații care le pot pune în pericol viața.

Campania conține două seturi de măsuri și sfaturi utile pentru consumatori, organizate sugestiv și clar în cadrul celor două infografice alăturate – un set cu informații privind consumul de alcool și un set cu informații despre riscurile asociate consumului de droguri și cum pot fi diminuate aceste riscuri.

Studiile și experiența noastră arată că acest tip de informații, de felul celor cuprinse în cele 2 infografice, sunt foarte bine primite de tineri și că nu au efectul de încurajare a consumului, dimpotrivă, aduc clarificări necesare, în contextul în care pe internet și în grupurile de tineri circulă informații periculoase și neconforme cu realitatea cu privire la pericolul real reprezentat de consumul de droguri sau despre abuzul de cantități mari de alcool. Din păcate, realitatea este că, în ciuda avertismentelor, unii tineri vor consuma droguri sau vor bea alcool în cantități care le pun viața sau sănătatea în pericol și este important să acționăm înainte ca lucrurile să degenereze. Considerăm că viața unui tânăr este mult mai importantă decât politica sau sloganurile”, a explicat Dr. Eugen Hriscu, medic psihiatru și Director Științific ALIAT.

 

***

Despre Alianța pentru Lupta Împotriva Alcoolismului și Toxicomanilor (ALIAT)

 

ALIAT este o organizație non-guvernamentală și non-profit, o asociație de profesioniști în sănătate mintală (psihiatri, psihologi, asistenți sociali), fondată în 1993, care desfășoară activități în domeniul prevenirii și tratamentului problemelor legate de consumul de alcool. În prezent, în ALIAT lucrează peste 20 de specialiști angrenați în diverse proiecte de prevenire și tratament al abuzului și dependenței de substanțe. 

ALIAT este de asemenea partener al Institutului Național de Sănătate Publică și al Agenției Naționale Antidrog.

În 2010, ALIAT a pus bazele unui proiect de pionierat în domeniul prevenției consumului abuziv de alcool în populația generală – Caravana Alcohelp, un eveniment de o zi, desfășurat până acum în aproape 150 de localități la nivel național, iar din 2013 a inițiat și primul program de harm reduction în spații recreaționale – Cortul de Chill, organizat din 2015 la Vama Veche, cu rolul de a explica populației care sunt riscurile asociate consumului excesiv de alcool, de a aplica testele AUDIT de evaluare a severității consumului personal de alcool și de a interveni în cazuri punctuale.

De asemenea, în cadrul aceluiași proiect Alcohelp, Asociația ALIAT  a lansat, în decembrie 2016, AlcoLine 021.9335 – prima linie de asistență pentru lupta cu dependența de alcool (apel cu tarif normal, de luni până vineri, între orele 10.00 – 17.00), cu scopul de a oferi informații și sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool și pentru apropiații acestora, furnizate de profesioniști și de foști dependenți. Iar în 2017 a lansat și prima aplicație mobilă care te ajută să-ți monitorizezi consumul de alcool și să nu pierzi controlul – Alcohelp App, disponibilă pe IOS și Android.

 

În perioada 27 aprilie – 1 mai 2018, în Vama Veche a avut loc a 12-a ediție a Cortului de Chill, primul program românesc de reducere a riscurilor consumului abuziv de alcool derulat în spații recreaționale, inițiat și derulat de Asociația ALIAT din anul 2013, și cea de-a 10-a ediție la malul mării. Pe parcursul celor 5 zile din minivacanța de 1 Mai de anul acesta, 4.000 de vizitatori au beneficiat de informare și consiliere la Cortul de Chill și au fost completate 400 de Teste Audit de evaluare a consumului propriu de alcool, cu 32% mai mult decât în anul 2017.

Specialiștii ALIAT (Alianța pentru Lupta Împotriva Alcoolismului și Toxicomanilor) au discutat cu cei aflați pe plaja din Vama Veche despre importanța unui consum responsabil de alcool, au oferit ajutor imediat prin intervenții specializate, consiliere psihologică și au evaluat consumul de alcool al turiștilor prin intermediul Testului Audit, recomandat de Organizația Mondială a Sănătății.

Cei mai mulți dintre vizitatorii de la Cortul de Chill sunt din București și din împrejurimi, iar procentul cel mai mare a fost reprezentat de beneficiari cu vârste cuprinse între 19-24 de ani. În urma scorurilor obținute de turiști la Testele Audit la ediția de 1 Mai din acest an, s-a observat o scădere medie de 4% în ceea ce privește consumul de alcool, comparativ cu rezultatele de la ediția din 2017.

”Anul acesta am înregistrat cea mai numeroasă prezență atât în Vamă, cât și la cortul nostru. Am testat peste 400 de persoane, mai multe decât în oricare alt weekend în ultimii 3 ani, de când proiectul Cortul de Chill este prezent în Vama Veche. Am fost bucuroși să constatăm că numărul consumatorilor problematici a scăzut și că numărul cazurilor grave de intoxicație a fost mai mic decât în alți ani. Este meritul vamaioților că au înțeles să aibă grijă de ei înșiși și de prietenii lor și, sperăm noi, într-o mică măsură ar putea fi și meritul acestui tip de program de prevenire și educare, program pe care l-am dori reprodus și în alte locații de petrecere a timpului liber în România”, a explicat Dr. Eugen Hriscu, Director Științific ALIAT și psihiatrul specializat în adicții la Clinica ALIAT din București.

Cortul de Chill este prezent în Vama Veche din anul 2015, timp de trei weekenduri în sezonul estival (weekendul de 1 mai și ultimele weekenduri din lunile iulie și august), iar în primii doi ani de existență, Cortul a fost prezent la Festivalul de la Padina, în 2013 și 2014. În total, din 2013, Cortul de Chill a înregistrat aproape 23.000 de vizitatori, peste 2.800 de Teste Audit și în jur de 1.000 de ore de intervenții și consiliere oferite turiștilor. Rezultatele evaluărilor AUDIT privind consumul propriu de alcool, aplicate de specialiștii și voluntarii ALIAT, arată că 45% dintre românii care ne-au vizitat au un consum nepericulos pentru sănătate, 31% – consum riscant, 7% – consum nociv și 8% – consum extrem de nociv.

Cortul de Chill face parte din programul Alcohelp, un proiect de lungă durată realizat și implementat de Asociația ALIAT, cu sprijinul financiar al HEINEKEN România. Printre inițiativele programului se numără și Caravana Alcohelp, linia telefonică de sprijin și informare AlcoLine 021.9335, aplicația Alcohelp și forumul www.alcohelp.ro.

 

Despre Alianţa pentru Lupta Împotriva Alcoolismului şi Toxicomaniilor (ALIAT)

ALIAT este o organizaţie non-guvernamentală şi non-profit, o asociaţie de profesionişti în sănătate mintală (psihiatri, psihologi, asistenţi sociali), fondată în 1993, care desfășoară activităţi în domeniul prevenirii şi tratamentului problemelor legate de consumul de alcool. În prezent, în ALIAT lucrează peste 20 de specialişti angrenaţi în diverse proiecte de prevenire şi tratament ale abuzului şi dependenţei de substanţe.

Despre HEINEKEN România

HEINEKEN este un producător de bere global și independent, cu o istorie de peste 150 de ani. Pornind de la o afacere de familie, Heineken s-a transformat în producătorul de bere cu cea mai mare prezență geografică, echilibrată între țările dezvoltate și cele în curs de dezvoltare, cu peste 80.000 de angajați în toată lumea și operațiuni în peste 70 de țări. În România, compania are peste 1.100 de angajați și generează peste 21.000 de locuri de muncă directe și indirecte.

Sustenabilitatea este integrată în activitatea companiei prin agenda Brewing a Better World”, iar promovarea consumului responsabil reprezintă una dintre prioritățile acesteia. Parteneriatul cu ALIAT, concretizat în programul AlcoHelp, este o continuare a acestui demers și își propune să limiteze efectele asociate unui consum abuziv. Mai multe detalii despre companie găsiți pe www.heinekenromania.ro.